» Organizatorzy
» Patronaty honorowe
» Patronaty medialne
» Festiwal wspieraj
» Aktualnosci
» Konkursy
» Goscie Festiwalu
» Program festiwalu
» Wazne terminy
» Werdykty jury konkursów
» Wystawy Festiwalowe
» Festiwal aktualny

27 grudnia 2008
Zapraszamy do zapoznania się w relacjami z  ...
zobacz wiecej »



22 grudnia 2008
Fundacja Amicus Universitatis Nicolai Copernici złożyła wniosek  ...
zobacz wiecej »



14 grudnia 2008
O godzinie 16.00 oficjalnie zakończył się ...
zobacz wiecej »

Wystawa Wirtualna:

Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu przygotowało Wirtualną Galerię ze zdjęciami Gości Festiwalu.
Wystawa będzie przezentowana na stronie www.ecsw.pl w dniach 10 - 19 grudnia 2008.


Wystawy Fotograficzne:

"Migawki z Natury" - Członkowie Okręgu Toruńskiego Związku Polskich Fotografów Przyrody.
Miejsce ekspozycji - Piwnica pod Aniołem
Termin - 10 - 31 grudnia 2008
Od roku 1996 pod egidą Związku Polskich Fotografów Przyrody skupiła się grupa zapaleńców. Specyficzna atmosfera Torunia podsycała twórczy zapał członków Okręgu. Wspólna pasja połączyła członków i sympatyków Okręgu nicią przyjaźni. Przemierzają oni dzikie ostępu Polski i Europy. Utrwalają na fotografiach miejsca nie skażone jeszcze cywilizacją oraz gatunki roślin i zwierząt walczących o przetrwanie z świecie zdominowanym przez człowieka.
Zdjęcia eksponowane na Wystawie są owocem kilku ostatnich lat twórczych poszukiwań członków Okręgu Toruńskiego. Każde z nich opowiada inną historię, oddaje emocje tworzenia oraz nastrój chwili. Łączy je jeden mianownik - przekazują migawki - Migawki z Natury.



„Ulotne Kadry Natury" -  Członkowie Okręgu Łódzkiego Związku Polskich Fotografów Przyrody.
Miejsce ekspozycji - Centrum Kultury "Dwór Artusa".
Termin -  od 11 do 21 grudnia 2008 w godzinach pracy Centrum Kultury.
Wystawa ukazuje piękno i niepowtarzalny urok dzikiej przyrody, obok której żyjemy. Na kilkudziesięciu fotografiach można ujrzeć zarówno malowniczy krajobraz w świetle wschodzącego słońca, lekkość ptaków, jak i to, czego na co dzień nie zauważamy – faktury jesiennych liści, kory drzewa, zamarzniętej kałuży czy „mikrokosmos” świata owadów i roślin. Każdy, kto lubi spacery po polach, lasach i parkach, włóczęgi nad wodą, czy wędrówki górskie, znajdzie tu coś dla siebie. Widzimy rzeczy dziwne, niedostrzegalne, często bajecznie kolorowe. Obejrzenie wystawy pozwoli wznieść się w świat rządzony prawami natury, świat ładu i harmonii, świat piękny i wciąż nie poznany. Zarejestrowane w kadrze ulotne obrazy z pewnością nie pozwolą na ogarnięcie złożoności przyrody, jednak mogą nas skłonić do zadumy i jednocześnie odrobinę przybliżyć do jej zrozumienia.


"Australia - trzy kolory" -  wystawa przygotowana przez Magazyn Nurkowanie.
Miejsce ekspozycji - Centrum Kultury "Dwór Artusa".
Termin -  od 11 do 21 grudnia 2008 w godzinach pracy Centrum Kultury.
Miłym akcentem dla oka będzie wystawa fotograficzna "Australia - trzy kolory" przygotowana przez redakcję Magazynu Nurkowanie. Wspaniałe fotografie Jeremiusza Dutkiewicza, Piotra Pazoli i Aleksandra Ostasza są reminiscencją wyprawy na ten kolorowy kontynent. Zaprezentowanych zostanie 16 fotografii.


„Te Co Skaczą i Latają” - Artur Tabor.
Miejsce ekspozycji - Muzeum Okręgowe  - Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika.
Termin - od 1 do 30  grudnia 2008.
Wystawa fotograficzna pt. „Te co skaczą i latają” powstała z inicjatywy Ministerstwa Środowiska Biura Promocji i Informacji. Prezentuje bioróżnorodność polskiej przyrody.
Celem wystawy jest uświadomienie widzom, jak bogatą mamy naszą ojczystą awifaunę.
Obserwowanie zwierząt  w naszej strefie klimatycznej jest niezwykle trudne. Człowiek zdominował praktycznie wszystkie środowiska życia. Zwierzęta stały się bardzo czujne i płochliwe, unikają spotkań z człowiekiem. Nie wszyscy mamy świadomość jakich mamy „sąsiadów” w pobliżu naszych domostw. Ostatnimi miejscami gdzie możemy częściej spotkać dzikie zwierzęta są Parki Narodowe, Krajobrazowe, Rezerwaty Przyrody oraz miejsca zapomniane przez wszystkich.
Autor poświęcił ponad 7 lat pracy aby uwiecznić na światłoczułej błonie zwierzęta pokazane na wystawie. Każde zdjęcie wymagało wielu przygotowań (poznania danego gatunku) oraz  licznych wyjazdów w teren. Autor budował specjalne kryjówki w koronach drzew, wkopywał się w ziemię, stawiał maskujące szałasy na łąkach i polach. W tych „zaczarowanych domkach”, które były swojego rodzaju czapkami niewidkami spędził setki godzin czekając na swoich dzikich aktorów. Na wystawie możemy podziwiać rzadkie gatunki zwierząt takie jak: wąż Eskulapa, żółw błotny, salamandry, koszatkę, bielika  oraz te bardziej pospolite jak żurawie czy gęsi zbożowe.
Wszystkie zwierzęta zostały sfotografowane w ich naturalnym środowisku. Wystawa daje widzom możliwość samodzielnego rozpoznania pokazanych gatunków. Zdjęcia są podpisane na jednej zbiorczej tablicy informacyjnej, same obrazy pozbawione są podpisu.
Autor oraz organizatorzy wystawy mają nadzieję, że wystawa uświadomi ludziom jak różnorodną i piękną mamy polską przyrodę oraz to że nie jesteśmy sami na naszej planecie.
Naszym obowiązkiem jest ochrona i promocja tego bogactwa dla przyszłych pokoleń.


"Po Drugiej Stronie Lustra" - Piotr Stós.
Miejsce ekspozycji - Muzeum Okręgowe  - Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika.
Termin - od 1 do 30  grudnia 2008.
Każde zanurzenie się pod powierzchnię wody to wycieczka do fantastycznej krainy, różnej pod każdym względem od świata, w którym żyjemy na powierzchni. Wszystko jest tutaj inne: dźwięki, odczuwanie własnego ciężaru i dynamiki ruchu; krajobrazy - utworzone przez niezwykłe koralowe struktury i kamienne bloki; zwierzęta i rośliny - zaskakujące barwą i kształtem, a wreszcie - co być może najważniejsze dla fotografa - inne jest podwodne światło: rozedrgane i ostre blisko powierzchni, monochromatyczne i rozproszone na głębokości. Prezentowane na tej wystawie zdjęcia pochodzą z Adriatyku i Morza Czerwonego, akwenów często odwiedzanych przez polskich płetwonurków. Wykonałem w tych wodach setki nurkowań o różnych porach dnia i nocy i w różnych porach roku, a mimo to jestem niezmiennie zaskakiwany przez nowe zjawiska, kształty i obrazy. Niczym Alicja przechodząca przez lustro, na każdym nurkowaniu czuję się jak gość, odwiedzający przez kilkadziesiąt minut, świat na poły znany, na poły pełen zagadek i niespodzianek. Próba zarejestrowania skrawków tego świata na zdjęciach jest jak nigdy nie kończąca się podróż - im lepiej go znam i czym sprawniej się w nim poruszam, tym więcej jest do uwiecznienia i pokazania...